Kontakt

Miejskie Przedszkole nr 12
Al. płk. Szczepańskiego 2
tel.: 16 621 11 73
e-mail: przedszkole.12@vp.pl

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" J. Korczak

images (1)Dziecko poznaje siebie, otoczenie, cały świat poprzez obserwację i głównie przez zabawę . Na jej podstawie tworzy się terapie wspomagające rozwój ... dziecka, a dziecko pogłębia swoją więź z dorosłymi. To właśnie w zabawie  dziecko uczy się relacji społecznych, emocjonalnych ale i poznaje swoje zmysły ... Oto kilka pomysłów na udaną zabawę z dzieckiem!

- Ziemniaczkowe pieczątki
Zabawa dobrze wszystkim znana, polega na tworzeniu pieczątek z ziemniaków, zanurzaniu ich w farbie i stemplowaniu.
- Historyjki obrazkowe
Do przygotowania tej zabawy będą potrzebne kartki oraz kredki. Na kilku kwadratowych karteczkach rysujemy proste ilustracje, przedstawiające na przykład dom, piłkę, motylka, kwiatek, parasol, klucz, truskawkę. Odwracamy karteczki białą stroną, mieszamy, a następnie odwracamy i układamy jedną obok drugiej. Załóżmy, że karteczki ułożyły się w takiej kolejności: piłka, motyl, kwiatek, parasol, dom, klucz, truskawka.
Na podstawie obrazków układamy minihistoryjkę, opowiadanie lub po prostu jedno zdanie. I tak w tym przypadku możemy powiedzieć: Ola i Franek byli na podwórku. Franek bawił się piłką, a Ola zamieniła się w obserwatora przyrody. Oglądała motyle i podziwiała rosnące kwiatki. Nagle zaczął padać deszcz, dzieci szybko wyciągnęły parasol i uciekły do domu, jednak miały problem, bo zaciął im się kluczyk w drzwiach. Po chwili udało im się wejść do środka. Na deser przygotowały truskawki z cukrem.
-Pacynki
Zabawa w tworzenie pacynek daje ogromne możliwości wykazania się kreatywnością zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Pacynki można wykonywać ze zwykłej kartki papieru, z pojedynczych skarpetek, rękawiczek albo – tak jak na fotografii – z akcesoriów kuchennych, które są już niepotrzebne. Nie musi być to koniecznie łyżka, można na przykład z dziurawego sitka zrobić twarz pacynki. Rozwiązań jest wiele. Pamiętajmy, że im ciekawsza pacynka, tym bardziej zachęci dziecko do dłuższej zabawy i rozwinie jego myślenie twórcze. Mając gotowe pacynki, możemy bawić się w teatr lub poprosić dziecko, aby samo pobawiło się w reżysera i stworzyło dla nas spektakl.
- Sałatka owocowa images
Warto zaprosić malucha do zrobienia sałatki owocowej. Potrzebne będą owoce, nożyk plastikowy, deseczka i miska. Dziecko na pewno chętnie spędzi z rodzicami czas w kuchni, przygotowując poczęstunek. W dodatku, gdy zobaczy, jak domownikom smakuje deser, będzie chciał częściej przygotowywać różnego rodzaju pyszności.
- Malowanie kamieni
Zabawa ta jest ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu, nie tylko w wakacje. Nie potrzeba wiele przygotowań, wystarczą zwykłe kamienie oraz farby lub kredki woskowe. Teraz pozostaje jedynie uruchomić wyobraźnię i przystąpić do tworzenia kamykowych stworków lub pięknych obrazków na kamieniu. Kamykowymi stworkami dziecko może się bawić w domu. Jeśli się nimi znudzi, za kilka dni można stworzyć nowe. W malowanie kamieni można się bawić nie tylko w domu, lecz także na plaży czy na łące. By miło spędzić czas, wystarczy zabrać ze sobą kredki i zaproponować dziecku zabawę.