Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” grupa

Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” grupa "Słoneczka"

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole po raz trzeci przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. O projekcie rodzice zapoznali się podczas spotkania organizacyjnego we wrześniu-zostały opisane i omówione cele i wskazówki dotyczące jego realizacji. Odbyło się szereg zajęć dydaktycznych- „Produkty ekologiczne-warzywa i owoce”. Na początku dzieci obejrzały film, ich zadaniem było zaobserwowanie skąd pochodzą takie produkty, na których przyklejane są znaczki z zielonym listkiem. Usłyszały, że EKO oznacza naturalne, czyli takie bez sztucznych, niezdrowych dodatków. Zapoznały się z Piramidą Żywienia (wykonały pracę plastyczną o tej tematyce). Zostały przeprowadzone zajęcia z materiałów pomocniczych dla nauczyciela do programu.
-Jak powstaje ekologiczny chleb,
-Jak powstaje ekologiczny nabiał,
-Skąd pochodzi ekologiczne mięso i wędliny,
-Gdzie rosną ekologiczne warzywa i owoce
Dzieci bawiły się w zabawy- „Mało nas do pieczenia chleba”, tańczyliśmy „Koziorajkę”,
-Kształtowaliśmy szacunek do pracy rolnika, zapoznając dzieci ze zwyczajem obchodzenia święta „Dożynek”
-odbyły się prezentacje multimedialne tj.”W piekarni”
-dzieci rozpoznawały zwierzęta hodowlane tj. kury, gęsi, kaczki, indyki-wiedzą, że szczęśliwe kurki znoszą zdrowe ekologiczne jajka,
-zapoznały się z etapami pieczenia chleba i jak zrobić zaczyn,
-poznały etapy powstawania sera na podstawie filmu edukacyjnego- „ W krainie sera-czyli jak powstają sery?”
Troje dzieci Zosia Ignacy i Lena wzięło udział w konkursie plastycznym pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne” organizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Rzeszowie.
Przedszkolaki uczestniczące w programie realizowały go zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez koordynatorów powiatowych. Zajęcia edukacyjne zaplanowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać ze zdobytej wiedzy. W czasie zajęć prezentowano domową produkcję przetworów, pokazano technikę robienia przetworów, oglądaliśmy pracę młyna i piekarni, odbyły się również zajęcia ruchowe, propagowano zdrowy styl życia przez zabawy ruchowo - muzyczne, zorganizowano projekcje filmów związanych z tematyką żywności ekologicznej. Zapoznaliśmy się z uprawą ekologiczną, ekologicznymi ziołami, herbatami jak również miodem i grzybami. Wszystkie zajęcia były niezwykle ciekawe i pomysłowe.